Familia Buza e Acasă!

De câteva zile, rutina zilnică a familiei Buza s-a schimbat radical. Ce-i drept, sunt singurele zile din viața lor pe care le-au petrecut cu adevărat ACASĂ: în locuința pe care și-au construit-o cu ajutorul voluntarilor în comunitatea noastră Britta Sofia din Jucu. Ultimele zile au însemnat o mulțime de pregătiri: mici finisaje, curățenie generală și montarea mobilierului, oferit ca un cadou‑surpriză de Ecolor. Dacă pentru mulți dintre noi curățenia nu e tocmai cea mai plăcută activitate, o familie care face curat în noua ei casă se oprește cu greu din zâmbit! Azi, camerele celor doi copii sunt frumos aranjate și casa ...
Citește Mai Mult

Povestea unui nume. Cine este Britta Sofia

Strada pe care sunt situate locuințele construite de asociația Acasă în comuna Jucu poartă numele Britta Sofia. Pentru familiile de acolo, acest nume este o demonstrație deja pusă în practică a puterii pe care o are dorința de a schimba lumea în bine. Explicația e simplă. Întregul proiect de construcție a fost posibil datorită încrederii acordate de principalul partener și susținător al comunității Acasă din Jucu, compania Ecolor. Producător de mobilier, cu o echipă de peste 600 de angajați și o activitate în continuă creștere, Ecolor a fost prima companie care s-a implicat decisiv în ceea ce urma să devină ...
Citește Mai Mult

Vino la Târgul de Crăciun și ajută o familie să ajungă Acasă

Organizatorii Târgului de Crăciun din Cluj-Napoca sunt aliații noștri în misiunea de a ajuta noi și noi familii să ajungă Acasă. „Familionul de Crăciun” și echipa asociației Acasă vor strânge împreună fonduri în timpul evenimentului din Piața Unirii, în folosul familiei Lorincz: 12 oameni, din 4 generații diferite, nevoiți să locuiască într-o încăpere de 20 de metri pătrați. Clujenii care vor să îi ajute sunt invitați în Piața Unirii: fiecare cumpărătură din Târgul de Crăciun garantează 1 leu care va merge către cauza aleasă de organizatori. Vă invităm să descoperiți povestea familiei Lorincz și mai multe detalii despre această acțiune ...
Citește Mai Mult

Dennver la Jucu: „Aici construim o comunitate unită”

Povestea familiei Bertalan se apropie tot mai mult de momentul fericit al mutării într-o casă nouă. Viitoarea lor locuință, aflată în construcție în comunitatea Jucu, a fost izolată termic de o echipă de voluntari care, zi de zi, sunt colegi de muncă în compania clujeană Dennver, o rețea puternică de magazine din domeniul materialelor de construcții și amenajări interioare. „Merită toate mulțumirile noastre acești voluntari! Sunt foarte pricepuți și foarte de treabă, aș vrea oricând să mai avem parte de așa oameni, cu care să lucrăm la casa noastră. Având un handicap, nu m-aș putea descurca singur sau numai cu ...
Citește Mai Mult
Fotografie cu case din comunitatea Jucu

Mulțumim 100% pentru 2%!

În primele luni ale anului 2017, sute de oameni au ales să fie alături de familia Buza și au contribuit la ridicarea viitoarei locuințe a acestei familii, direcționând spre asociația noastră 2% din impozitul plătit deja statului în anul 2016. Vă mulțumim tuturor, în numele voluntarilor care acum lucrează la construcția unei locuințe pentru familia Buza în comunitatea Britta Sofia din Jucu, dar mai ales vă mulțumim în numele acestei familii de oameni muncitori, care pentru prima dată în viață va putea spune, cu adevărat: „am ajuns Acasă!". Din cauza modului de funcționare a sistemului 2% (formularele se pot depune atât la noi, ...
Citește Mai Mult

Voluntarii Sykes au ajutat la construcția locuințelor Pata-Cluj

În aprilie, 14 voluntari angajaţi la compania Sykes s-au alăturat echipei noastre şi echipei Pata-Cluj pe şantierele din Apahida, unde au lucrat la construcţia a 12 apartamente pentru familiile din comunităţile din Pata Rât. Voluntarii au lucrat la structura de lemn, completând la pereţii interiori şi la tavan, au ajutat la organizarea materialelor şi, cel mai important, s-au simţit productivi în acţiunea lor de a susţine locuirea decentă. „Acest proiect în care am fost implicat alături de colegii mei de la Sykes a fost o experiență care mi-a dezvoltat empatia. Trăim într-un mediu puternic tehnologizat, unde considerăm orice mic fleac ...
Citește Mai Mult

Cum arată un Galantom?

În luna martie, două noi familii au fost selectate pentru a deveni proprietare ale unor locuințe în comunitatea Jucu. Povestea familiei Bertalan, una din cele două familii, a mobilizat 4 voluntari și colegi de-ai noștri în strânge fonduri pentru a susține construcția acestor locuințe. Vlad, Monica, Iulia și Alex au devenit Galantoameni. În alte cuvinte, au renunțat la ceva important pentru ei (fumat, în cazul lui Vlad, a Monicăi și al lui Alex, respectiv cadourile de ziua de naștere, în cazul Iuliei) și strâng fonduri prin intermediul platformei Galantom. Cine e familia Bertalan? Istvan și Erika Bertalan sunt căsătoriți de ...
Citește Mai Mult

Cel mai cunoscut pianist român a concertat pentru YouthBuild 2016

Trei artiști de excepție au urcat miercuri, 7 septembrie, pe scena Academiei de Muzică Gheorghe Dima pentru a construi, din note muzicale, un viitor mai bun pentru tinerii clujeni din comunități vulnerabile, care nu au un loc de muncă și nu sunt înscriși într-o formă de învățământ. Horia Mihail, unul dintre cei mai apreciați pianiști români, Cristian Mandu, violonist, dar și pilot-comandant de aeronave Airbus A320, și Zsolt Török, violoncelist fondator al cvartetului Arcadia și membru al Filarmonicii Transilvania, au susținut un concertul caritabil YouthBuild. În program figurează lucrări ale unor compozitori precum Haydn, Masenet, Fauré, Kreisler și Piazzola. Cu prilejul concertului, doritorii ...
Citește Mai Mult

Drumul unei plăci ceramice – din fabrica Sanex, în locuințele familiilor

În comunitatea noastră din Jucu, locuințele au bucătării și băi care au fost finisate datorită contribuției Sanex în plăci ceramice suficiente pentru 14 locuințe, cât și în muncă voluntară. Am fost curioși să înțelegem procesul de producție al unei plăci ceramice, așa că am decis să o urmăm din momentul în care e materie primă în silozuri, până în momentul în care e montată în locuința unei familii. Începutul. De unde vin ideile pentru noile modele de plăci ceramice? Conceptele pentru un nou model de placă ceramică iau naștere la târgurile mari de profil din Italia și Spania, unde echipa Sanex caută să identifice tendințele majore ...
Citește Mai Mult

Parteneriatul cu Dennver continuă pentru al treilea an la rând

Pentru al treilea an, compania locală Dennver susține organizația noastră cu o contribuție în unelte și materiale, dar și muncă voluntară depusă de meșterii lor pentru comunitatea din Jucu. Începuturile colaborării noastre se află în aniversări importante pentru ambele părți: în 2014, Dennver împlinea 20 de ani de activitate, iar asociația noastră, 15 ani. Împărtășim ani de muncă și experiență în care am susținut familiile clujene să își construiască locuințe decente și sănătoase. Reveniți pe șantier pe 4 iunie în acest an, echipa de voluntari și meșteri a inclus atât fețe noi, cât și fețe cunoscute. Zoltan Nagy-Wolf, manager marketing, ...
Citește Mai Mult