Ducem sănătate la sate

Proiect în parteneriat cu
Asociația Medicilor de Familie Cluj

Dacă și tu crezi că e mai bine să previi, decât să vindeci, vei fi de acord că „prima linie” de apărare a sănătății noastre este cabinetul medicului de familie. Din păcate, în satele României sunt multe cabinete în care am descoperit igrasie pe pereți, instalații electrice improvizate, dușumele și pavaje care favorizează infecțiile.

Asociația PRIMA DATĂ ACASĂ și Asociația Medicilor de Familie Cluj și-au unit forțele pentru un proiect de renovare și reabilitare a unor dispensare din mediul rural în care medicii au grijă de sănătatea a peste 10.000 de oameni.

PROIECT FINANȚAT PRIN

ORGANIZATOR:

Logoul Betfair Romania Development

ÎN PARTENERIAT CU:

Logoul Băncii Transilvania

Gheorghieni

Dispensarul din satul Gheorgheni constă într-o sală de consultație și una de tratament, folosite de doi medici de familie. Dacă în 2021 am găsit aici pardoseaua crăpată de la infiltrațiile de apă, azi lucrurile arată diferit.

Am refăcut trotuarul din jurul clădirii pentru a proteja mai bine fundația de apele pluviale

Am înlocuit instalații de apă și sanitare degradate sau cu scurgeri infiltrate în pardoseală

Am zugrăvit întregul spațiu cu vopsea antimicrobiană

Am montat în toate sălile accesibile publicului pardoseală specială tip tarchet, pentru dezinfecție perfectă și igienă maximă zi de zi

Am instalat corpuri de iluminat cu LED și sistem smart de control a temperaturii

Cășeiu

Cabinetul unuia din medicii de familie din Cășeiu a trecut iarna 2021 încălzindu-se cu o centrală termică modernă – pentru prima dată.

Am montat vată bazaltică pentru izolarea mai bună a podului și evitarea pierderilor de căldură

Am instalat o centrală termică, circuite de apă și radiatoare pentru încălzire

Am renovat complet grupurile sanitare

Întregul spațiu a fost renovat – retencuit și zugrăvit cu vopsea antimicrobiană

Am izolat termic pereții exteriori, pentru a limita pierderile de căldură și a crește eficiența energetică, scăzând cheltuielile cabinetului

Înainte:

După:

Câțcău

Un cabinet cu suprafață mare, dar o instalație electrică veche de peste 40 de ani, a fost o adevărată provocare pentru echipa de proiect.

Refacerea de la zero a instalației electrice foarte vechi ce deservește parterul clădirii (spațiile medicale)

Renovarea întregului spațiu, tencuială, zugrăvit cu vopsea antimicrobiană

Montarea de pardoseală tip tarchet, covor P.V.C., care se poate dezinfecta perfect pentru că nu are îmbinări, în toate spațiile medicale

VA URMA

Am fost chibzuiți cu fiecare bănuț, așa că proiectul „Ducem sănătate la sate” va continua și după încheierea lucrărilor în cabinetele selectate inițial.

Știi un spațiu medical de la țară care merită atenție sau un medic care se luptă să își facă meseria în condiții improprii? Anunță-ne!

Vești din programul „Ducem sănătate la sate”

• Bilanț Walking Month: am strâns peste 400.000 de lei pentru sănătate!

Concursul caritabil Walking Month permite asociației PRIMA DATĂ ACASĂ să dea startul renovării a trei cabinete medicale din mediul rural și să asigure acces la sănătate pentru peste 10.000 de oameni. Asociația PRIMA DATĂ ACASĂ a dat startul lucrărilor de renovare a cabinetelor medicale din comunele clujene, finanțate prin … Deschide

• Ajută 10.000 de oameni să aibă acces la servicii medicale

În satele din jurul Clujului, există cabinete medicale  care se încălzesc cu sobe cu lemne, unde e prezentă igrasia sau instalațiile electrice sunt cel puțin depășite. Ajută-ne să le renovăm și să ajutăm medicii de familie să ofere servicii  tot mai bune, inclusiv vaccinuri, în condiții civilizate! Soluția? Participă … Deschide